TAHLİYE EDİLMEYEN GÜVEN’DEN AÇLIK GREVİ

Tutuklu yargılandığı davada tahliye edilmeyen HDP Milletvekili Leyla Güven, süresiz, dönüşümsüz açlık grevine başladığın

Tutuklu yargılandığı davada tahliye edilmeyen HDP Milletvekili Leyla Güven, süresiz, dönüşümsüz açlık grevine başladığını açıkladı.

Salih YEŞİL

DİYARBAKIR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in “terör örgütü yöneticisi olmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

HDP milletvekilleri, Selçuk Mızraklı, Dersim Dağ, İmam Taşçıer, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Barış Anneleri, DTK, HDP, DBP yöneticilerinin izlediği duruşmaya, Danimarka’dan gelen Sosyal Demokrat Milletvekili Lars Arslan Rasmussen de adliyeye alınmadı.

31 Ocak tutuklanan ve 25 yıldan 46,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Güven, SEGBİS üzerinden yaptığı savunmada, ters kelepçeyle mahkemeye götürülmek istenmesi nedeniyle duruşmaya katılmadığını söyledi.

‘HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ’

SEGBİS üzerinden hakkındaki suçlamalara yanıt veren Güven, TSK’nın Kuzey Suriye’nin Afrin kasabasına yaptığı “Zeytin Dalı Harakatı’nı” “işgal” olarak tanımladığı için tutuklandığını belirterek, “Siz bu gün benim için tahliye kararı verseniz dahi ben dışarıya çıktığımda ya da nerede olursam olayım Rojava’ya yapılacak bir operasyonun işgal olduğunu tekrar söyleyeceğim. Ben tutuklandığımdan beri hiçbir şey değişmedi.” dedi.

AÇLIK GREVİNİ BAŞLAYACAĞINI SÖYLEDİ

Daha önce yargılandığı davanın 29 Haziran’daki duruşmasında mahkemenin kendisi hakkında tahliye kararı verdiğini ancak yapılan itiraz sonrası tahliye kararının kaldırıldığını hatırlatan Güven, tahliye kararının kaldırılmasını “siyasetin yargıya müdahalesi” olarak değerlendirdi.

“Ben sizden tahliye beklemiyorum. Siyasal irade ne zaman karar verecekse o zaman HDP’nin tüm siyasi tutsakları bir bir çıkacaktır.” sözleriyle savunmasını sürdüren Güven, “HDP milletvekili olarak değil, DTK Eşbaşkanı olarak bu günden itibaren süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlıyorum. Bu uğurda ölmeyi kabul ediyorum.” ifadesini kullandı.

TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Güven’in avukatı Reyhan Yalçındağ, Güven’in bir öndeki duruşmaya kelepçesiz getirildiğini, bu duruşmada kelepçe takılmak istendiğini belirterek, müvekkiline kelepçe takılma istenmesinin Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK)’nun 93.maddesi ve Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu (PVSK) 16. maddesine aykırı olduğunu dile getirdi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’nin ve Anayasa’nın 90. Maddesi bir arada değerlendirildiğinde müvekkilinin siyasi haklarını kullanabilmesi için tutuksuz şekilde yargılanması gerektiğini belirten Yalçındağ, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Mahkeme, tahliye talebini, “delil durumu, kendisinin kaçamaklı ikrarı üzerine atılı örgütü kurmak ve yönetmek ve üyelik suçuna ilişkin kuvvetli suç şüphesinin varlığı, üzerine atılı suçun katalog suçlardan olması, kaçma ve saklanma şüphesi” gerekçesiyle reddederek, duruşmayı erteledi.

‘REHİNE’ OLARAK DEĞERLENDİRDİ

Duruşmanın çıkışında açıklama yapan HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, siyasi rakibi AK Parti’yi eleştirerek, Güven’in tahliye edilmemesini “AKP Leyla Güven’i rehin aldı.” sözleriyle değerlendirdi.

Güven’in geri adım atmayacağını ifade eden Öztürk, “Leyla Güven, kelepçeyi kabul etmediği için, halkına iradesine kelepçe vurmayı kabul etmediği için duruşmaya gelmedi. Bu halkımıza layık bir duruştur.” diye konuştu.

Turktime

Gündemde Öne Çikan Haberler

Anket

TEOG KALDIRILMASINI DOĞRU BULUYORMUSUNUZ
 EVET
 HAYIR
 FİKRİM YOK